قالب وردپرس درنا توس
Home / Tips and Tricks / 10 tips and tricks to save money at Whole Foods

10 tips and tricks to save money at Whole Foods



  wholefoods storefront

Tips for saving money at Whole Foods are usually also transferable to other supermarkets.


Claudia Cruz / CNET

Whole Foods has long been notorious for its high prices, giving it that worn-out nickname & # 39; Whole Paycheck & # 39; earns (do people still call it that?). Looking for deals at Whole Foods can sometimes feel foolish, but it is possible to get a week of shopping for much cheaper than expected.

Let's see how you can do it, even if you don't live in one of the best affordable cities to buy groceries.

1. Skip premade items and get their ingredients instead

Zoodles, those zucchini slices that look like noodles, cost about $ 6 per box if you buy them premade from Whole Foods. If you buy a spiral amp, it pays for itself in just a few applications, and the zucchini runs only about $ 1 each (one zucchini is about one serving of Zoodles).

You will enjoy comparable savings by making your own sweet potato noodles, pumpkin noodles and more. Moreover, this rule, like # 2 and many others on this list, also applies to almost every other store where you shop!

2. A visit to the bulk section is a smart move

You can get more than trail mix in the bulk path. If a box of pasta or a bag of cereals is too much, you can save money by just buying what you need for dinner.

You can buy small quantities of herbs so that they do not age. You can get ingredients to make your own granola. You can even buy nuts to grind your own nut butter, which is great because almond butter can get quite pricey (and homemade Nutella is much better for you, not to mention tastier).

  All dates for original Natural Bulk Food Dispensers "=" https://cnet2.cbsistatic.com/img/p3KyryKXaY4rxaWXVmfh_8mt0CA=/2019/09/27/2b582200-72e2-40ba-98b8-a083cc54821d/get42290ggl0000g0lglglgglggggggggg natural bulk food dispensers 19 Lamontagne / Getty Images
</span></figcaption></figure>
<h2>  3. Buying frozen vegetables instead of fresh </h2>
<p>  It would be great if everyone could always buy fresh produce, but did you know that vegetables lose their nutrients as they age? Buying a bag of mixed frozen vegetables can cost less than buying them separately, and there is no risk of waste or waste of money. </p><div><script async src=

4. Always try to buy 365 Everyday Value

365 is the generic brand of Whole Foods, such as Walmart & # 39; s Great Value, Kroger & # 39; s Private Select or Archer Farms from Target (which will be phased out in the coming months to take place) for a new line, Good & Collecting). These store brand items are cheaper than other brands, and I have never eaten anything worse because it is 365 (ice cream certainly included). There is even a store that only has 365 products in stock in cities across the country.

  365 Brand "data-original =" https://cnet3.cbsistatic.com/img/UMFXbbrP7PcepBpWKJKZylhLXwU=/2019/09/27/7bc7abb8-2213 -4f6f-9a72-df893577a6e5 / gettyimages-1169564539.jpg 365 brand

Choose the 365 brand at Whole Foods to save money.


Getty Images

5. Discard the sauces at the buffet

If you take food from the hot bar and salad bar, everything is priced by weight, so you are essentially paying more money for some extra tikka masala sauce. Seductive, yes, but also expensive.

6. Download the Whole Foods app

The Whole Foods app has discount coupons for specific stores and preferences, so you can take advantage of big savings. If you are looking for a new credit card, you can get an Amazon Rewards Visa signature card that gives you 3% cash back on all Whole Foods purchases.

7. Choose meat substitutes such as tofu and seitan

Whether you are a vegan, trying to eat a more vegetable diet or just want to save money, you have to buy tofu, seitan, nuts and beans for vegetable protein. Some counterfeit meat products such as the Impossible Burger "bleed" even like a real burger, but if that's a bit too much for you, try some jackfruit, which is increasingly available both in the canned aisle and in the chilled sections of large stores such as Whole Foods.

Read more about Chowhound: What is the difference between tofu and tempeh?

8. Ask for examples of items you have never tried before

Because there is really nothing worse than buying something new and hating it, ask a Whole Foods seller if you can try an item before you buy. More than likely they will be happy to let you taste it, and then you know if it is worth the money.

  Whole Foods at Union Station welcomed the first official shoppers. gettyimages-874664092.jpg cialis19659033elveGreat food at Union Station welcomed its first 90 products 19 patisserie is tempting, but a slice of cake can be pricey. </p>
<p></span><span class=
John Leyba / Getty Images

9. Keep an eye on the price

Whole Foods has as many items as $ 5 kombuchas, $ 10 cold-pressed juices and insanely expensive chocolate bars. Try to focus on only the items that you need. It helps to go in with a shopping list and a meal plan in mind.

10. Join Amazon Prime

Although there are higher pre-membership fees for Amazon Prime you can get big discounts at Whole Foods (now owned by Amazon) if you can afford it. . And if you don't want to go out, you can order Whole Foods through Amazon Fresh.

This story was written by Abigail Barr and originally posted on Chowhound.


Source link